Několik minulých let jsem byla ve svém životě neskutečně aktivní i přes to, že jsem se starala o malou dceru. V těch letech jsem vyzkoušela a naučila se tolik věcí:

 • Permakulturní pěstování
 • Žití v minimálním prostoru v mobilheimu
 • Vyrábění téměř veškeré potřebné drogerie do domácnosti
 • Výrobu skvělých domácích mýdel
 • Míchání vlastních krémů
 • Vedení kurzů domácí výroby i cvičení s miminky
 • Návrat do práce, což pro mě bylo obrovskou změnou – vrátit se zpátky ke statistice, přednášet ji v češtině i angličtině
 • Založení blogu a napsání tří e-booků
 • Prošla jsem se po střepech
 • Skočila si bungee
 • Sjela nejdivočejší českou řeku
 • A možná jsem na něco zapomněla…

Během posledního roku ale měla pocit, že stagnuju, přešlapuju na místě, nikam mě to v osobním i tvůrčím životě nepustí. Prostě jsem začala „usínat“ a to mě dost trápilo. Postupně jsem většinu těchto činností přestala dělat a soustředila se pouze na práci a výuku dcery, kterou učím (prvním rokem) doma.

Celý minulý rok jsem si říkala, čím to je, že mám takový útlum a snažila jsem to změnit. Vůbec mi to ale nešlo a byla jsem z toho dost nešťastná. Věděla jsem, že zanedbávám hlavně vás, moje čtenáře.

Klid před bouří

Až jsem si koncem roku 2017 přečetla pro mé znamení čínský horoskop na ten končící rok, jedním dechem i na rok nadcházející a všechno jsem pochopila! Byl to prostě jen klid před růstem a aktivitou, nabírání sil a inspirace, žádný pokles, i když moje ego mělo jiný názor. To mi potvrzuje v posledních několika týdnech i moje silná touha tvořit, přemýšlet o dalším e-booku, tématech pro články, nových receptech.

Od mého prozření tomu procesu říkám vlny života.

Jako první pomoc při pocitu klesání se učím si vzpomenout na podobné období v minulosti, která jsem už prožila. Při jednom silném AHA momentu jsem si uvědomila, že nikdy nemůžeme dlouhodobě klesnout, můžeme buď stát na místě nebo růst.

Ano, jsou samozřejmě životní silně negativní až tragické situace, kdy máme pocit, že klesáme až na dno. Když ale tu situaci překonáme téměř vždy se dostaneme na vyšší úroveň, než jsme byli před tou (negativní) událostí.

A proč vlastně takhle filozofuju?

 1. Tak za prvé se vám chci omluvit za svůj tvůrčí výpadek ve článcích
 2. Za druhé vás chci povzbudit, že pocit stagnace nebo dokonce poklesu (formy, inspirace, elánu) je dočasný a často i mylný. Prostě jen nabíráme dech na další skok.
 3. No a za třetí vás chci potěšit několika skvělými zprávami!

Cítím, že tento rok mě posune mnohem dál nejen v osobním životě ale hlavně v tom tvůrčím a můj čínský horoskop letošního roku zemského Psa mi to jen potvrzuje. Hlavní změnou je rozšíření zaměření mé činnosti. V loňském roce jsem totiž často cítila, že výroba prostředků péče o tělo i domácnost mě sice stále baví, ale ne úplně naplňuje a uspokojuje. Můj záběr se totiž rozšířil o další aspekty zdravého domova – vaření, bydlení i oblékání.

Po dlouhém váhání jsem se rozhodla, že udělám několik zásadních změn.

1. Svoji facebookovou komunitu přejmenuji blíže k její náplni (co mi pan Facebook dovolí 🙂 )a budu tam vkládat inspirace spojené se zdravým životem.
2. Značně upravím svůj e-book, přidám nové recepty a změním jeho strukturu na lépe uchopitelnou. Majitelé toho stávajícího jej samozřejmě dostanou zdarma.
3. V šuplíku na mě čeká obsah nového e-booku na téma nejvíce toxických látek kolem nás, jak se jich vyvarovat nebo zbavit. Ten mám v plánu začít psát během několika dní. Těm, co mají ode mě e-book s tipy na praní pošlu zprávu, až bude na světě.

Když tenhle článek píšu, cítím, že všechny tyhle změny jsou úžasné a mnohem víc mi umožní vám předat všechno, co teď umím a mám vyzkoušené. Takže zítra první co udělám, pořádně přivítám Čínský nový rok, oslavím s rodinou jeho příchod, pak začnu na těch mých změnách.

Mimochodem, už jsem vám psala, že jsem nám dnes zarezervovala štěňátko…?

U mě na webu www.alzbetazikova.cz používám cookies a je potřeba, ať to víte. Surfováním na mém webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací…