V případě, že máte doma děti nebo (i) hravého manžela, setkáváte se s různými druhy skvrn. Od dětí to jsou různé pozůstatky jídel – mrkev, rajčata (všemi milovaný kečup), dýně, kakao, čaj, mastnota obecně.

Od obou skupin můžou být zdrojem skvrn i následky hraní zejména venku – tráva, krev, hlína, bláto nebo i náročná práce – zpocené límečky košil 🙂 A po romantickém večeru se mohou objevit skvrny po červeném víně.

Na tyto všechny obecně nazývané organické skvrny výborně funguje žlučové mýdlo, jen je třeba zareagovat relativně rychle. Čím dříve se použije, tím lépe skvrnu odstraní.

Žlučové mýdlo jsem začala používat v době, kdy byla dcera malá a měla látkové plenky. Na jejich vyprání jsem používala prací gel společně s postupem, který popisuji níže. Neznám lepší a jednodušší způsob, jak dosáhnout nádherně bílých plenek i oblečení miminka, než takto.

V této chvíli je třeba si uvědomit pár zásad, jak se žlučovým mýdlem pracovat.

Použití žlučového mýdla

Jakmile zjistím novou skvrnu, oděv namočím, přetřu žlučovým mýdlem a v ruce vyperu, dokud skvrna nezmizí. Většina skvrn potřebuje na odstranění teplou vodu, ovšem skvrny od krve vyžadují vodu studenou. Pokud se nečistotě nechce zcela opustit tkaninu, což se někdy může stát zejména v případě, že už je zaschlá, po nějaké době přestanu ručně prát a oděv řádně vymáchám.

Poté buď dám rovnou do pračky s mým oblíbeným bělidlem, o jehož úžasných účincích píšu se svém e-booku, nebo ho dám usušit, a při první příležitosti jej vyperu, opět s bělidlem. Ve valné většině případů skvrna zmizí po prvním praní.

Zlucove mydlo

Tuhé nebo tekuté žlučové mýdlo?

Vyzkoušela jsem žlučová mýdla od několika výrobců a nakonec jsem zůstala u tuhého, které se prodává v DM pod jejich značkou za cca 15 Kč. Tekuté žlučové mýdlo stejné značky má ještě kartáček na jednodušší praní a je praktičtější na cesty, ale mně přijde méně účinné.

Budu moc ráda, když mi na třeba na facebook napíšete své vlastní zkušenosti s různým žlučovými mýdly, třeba máte lepší nebo jiné zkušenosti než já, děkuji předem!

Řešení na cestách

V případě, že jedeme někam na cesty, naší standardní výbavou je právě tuhé žlučové mýdlo. Když se mi ho z nějakého důvodu nechce brát, na skvrnu použiji jakékoli moje domácí mýdlo vyrobené za studena, které oproti běžným mýdlům alespoň trochu vypere. Doma případné zbylé skvrny většinou doladím ke spokojenosti zejména v součinnosti s domácími pracími prostředky, o nichž píšu tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *