Nedávno jsem dostala dotaz jestli vyrábím opalovací krémy. Uvědomila jsem si, že na to nemám jednoduchou odpověď. Snažím se mít své recepty co nejjednodušší, jako ve svém e-booku, s minimem speciálních surovin. Na druhou stranu je v současné chvíli na trhu kvalitní a otestovaná surovina na výrobu opalovacího prostředku. Můj závěr z celého zamyšlení najdete v tomto článku. 

Opalovat nebo neopalovat?

Zároveň s odpovědí jsem se zamyslela nad tím, proč se vlastně říká, že potřebujeme ochránit před sluncem. Kdo to říká a je k tomu nějaký důvod? Říkají to dermatologové a výrobci opalovacích krémů, protože je ozónová vrstva zeslabená a sluneční záření může v současné době poškodit pokožku, což může vést k rakovině kůže…

Nejsem odbornice na stav ozonové vrstvy, nicméně mám na vlastní kůži vyzkoušeno, že při vhodném chování na slunci v našich zeměpisných šířkách mi stačí buď jen olivový (nebo kokosový) olej a/nebo kvalitní eko-opalovací krém s rozumným faktorem. Vhodným chováním myslím, že pobyt na slunci přes poledne zbytečně neprotahuji, většinou jsem ve stínu a cíleně se neopékám. Po zbytek dne mohu být na zahradě a jakmile cítím, že už je slunce hodně, obléknu se nebo schovám do stínu.

V případech, kdy vím, že slunci nebudu moci tolik utíkat, namažu se kupovaným opalovacím krémem a jeho aplikaci opakuji podle potřeby. Moje pokožka je téměř po celý rok krásně lehce hnědá a já to připisuji právě svému vědomému chování vůči slunci. Nebojuju proti jeho životadárné síle, naopak ji využívám citlivě ve svůj prospěch.

Určitě se ptáte, jak je to s dětmi

Dceři ordinuji podobný režim, jako mám já. Během nejsilnějšího slunečního záření mezi cca 10 – 14 hod. je ve stínu ve svém oblíbeném stanu nebo domečku a po zbytek dne se stínovými přestávkami venku. Ve dnech, kdy má slunce pražit opravdu celý den, mám ještě v zásobě koupený eko-certifikovaný opalovací krém, kterým ji většinou natřu. 

Recept na opalovací přípravek

Vy, co jste dočetli až sem, jistě očekáváte nějaký super vychytaný recept na domácí opalovací olej stejně jako mám skvělé recepty na různé krémy, ovšem musím se vám omluvit, žádný takový nemám. Na internetu běhá informace o tom, že některé oleje mají SPF (Sun Protection Faktor), ale pozor na to! Neexistuje vědecká studie, která by toto prokázala!

Já doporučuji zůstat u certifikovaných kupovaných opalovacích přípravků a neriskovat svoje zdraví. 

Kdybyste si ale opravdu chtěli vyrobit vlastní opalovací krém nebo olej a měli odvahu risknout, že nebude tak dobře chránit před sluncem jako ty otestované kupované, ozvěte se a já vás navedu na zdroj a recepty. 

Prosím, berte tento článek jako moji vlastní zkušenost a ideálně se řiďte vlastním úsudkem a pocitem. Chtěla jsem vám v něm uvést svůj názor a pohled na tuto oblast. Budu moc ráda, když mi napíšete váš názor na tuto problematiku a co používáte vy při pobytu na slunci.

U mě na webu www.alzbetazikova.cz používám cookies a je potřeba, ať to víte. Surfováním na mém webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací…