Právě jsem domíchala další dávku mého oblíbeného pracího gelu a musím s vámi sdílet své nadšení! Na výrobu gelu používám mýdlo na praní a pokaždé zkouším jiné, abych zjistila, které lépe pere a voní. Ovšem včera jsem koupila znovuzrozené mýdlo s Jelenem a je úžasné z několika důvodů:

  • nádherně, a přitom jemně voní
  • krásně se rozpouští v horké vodě
  • je vyrobeno v České republice
  • v chráněné dílně
  • balené v papíru

Výsledný gel je tak voňavý a dobře se mi vyráběl, že jsem se rozhodla s vámi sdílet na něj recept, přestože ho mám ve svém e-booku.

Gel je jen ze dvou surovin, mýdla na praní a krystalické sody na praní. Zkoušela jsem několik poměrů těchto složek a nejlépe mi funguje poměr mýdla a sody 5:4. Takže v mém případě, kdy mýdlo váží 200 g, jsem dala 160 g sody.

Připravím si 10 l nádobu, která snese horkou vodu a jde zavřít, já používám kyblík od Primalexu. Dám vařit cca 2 litry vody a jemně nastrouhám mýdlo, které pak ve vroucí vodě v kyblíku pořádně rozmíchám. V cca 0,5 l horké vody rozpustím sodu a tento roztok za stálého míchání naleju do mýdlové vody.

Doplním do objemu 10 l teplou vodou, promíchám a nechám vychladnout. V případě správného dodržení postupu má vychladlý gel pudinkovou konzistenci. Někdo jej ještě pasíruje přes cedník, ale mně to přijde zbytečné. Je důležité na dolití použít teplou vodu, jednou jsem dala studenou a „hmota“ se srazila.

Po nějaké době se může gel v nádobě částečně rozdělit na tekutou a pevnou složku, ale stačí jej před použitím promíchat, aby v dávce do pračky byly obě suroviny rovnoměrně zastoupené.

Gel používám na barevné prádlo a dávám ho 0,3–0,5 l do bubnu pračky. Na prádlo bílé mám domácí prášek, o kterém básním tady.  Při odloženém startu je třeba, aby se gel nedotýkal delší dobu prádla, může narušit vlákna, to ale dělá každý gel, proto se k těm „běžným“ prodává i nádobka do pračky.

Zdroje surovin:

  • mýdlo s Jelenem se dá koupit již na dost místech
  • krystalickou sodu na praní kupuji ve starých dobrých drogeriích

Na skvrny používám perkarbonát sodný, který popisuji zde, nebo žlučové mýdlo.

Přeju vám příjemné míchání a praní a dejte vědět, jestli vás mýdlo s Jelenem taky tak uchvátilo jako mě 🙂

U mě na webu www.alzbetazikova.cz používám cookies a je potřeba, ať to víte. Surfováním na mém webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací…